Skip navigation Home Page News and Events Help Complaints Legal Information Contact Us Top of Page

County Council election results

This information was updated on 03 May 2013 at 5.50 pm. Please use the menu to jump to the relevant division.

A

Annfield Plain
CandidatePartyVotesElected
HODGSON, MicheleLabour Party Candidate959Elected
NEARNEY, Thomas JLabour Party Candidate799Elected
NICHOLSON, JoanDerwentside Independents757
ROLLINGS, Kenneth RUK Independence Party (UK I P)402
WALKER, DavidDerwentside Independents433
Aycliffe East
CandidatePartyVotesElected
BLENKINSOPP, William MauriceIndependent598
CUTHBERTSON, Lileen Margaret GriffinIndependent233
GITTINS, Paul StevenIndependent456
GOODSON, RaymondConservative Party Candidate119
HILLARY, Jeremy PaulLabour Party Candidate732Elected
IVESON, Sarah JaneLabour Party Candidate885Elected
Aycliffe North and Middridge
CandidatePartyVotesElected
CLARE, John DuncanLabour Party Candidate985Elected
DIXON, Edward MichaelLabour Party Candidate884Elected
GRAY, JoanLabour Party Candidate988Elected
HAIGH, SandraIndependent660
SWAN, Marney JaneThe Conservative Party Candidate461
Aycliffe West
CandidatePartyVotesElected
ADAM, Edward MontgomeryLabour Party Candidate697Elected
BOWMAN, DorothyIndependent274
CROFT, JuneIndependent104
GRAY, George CoulsonIndependent445
HAIGH, BrianIndependent185
HOPPER, Catherine MaryLabour Party Candidate761Elected
MURRAY, Fane Robert ConantConservative Party Candidate94
SYMONS, Sally AnnmarieIndependent103

B

Barnard Castle East
CandidatePartyVotesElected
CAYGILL, Thomas RobertLabour Party Candidate566
RICHARDSON, George MorlandConservative Party Candidate771Elected
ROWLANDSON, James MichaelConservative Party Candidate991Elected
ROYLE, David Albert CyrilUK Independence Party (UK I P)481
YOUNG, Graham DavidLabour Party Candidate562
Barnard Castle West
CandidatePartyVotesElected
BELL, Richard AndrewConservative Party Candidate1395Elected
BURDESS, MatthewLabour Party Candidate321
HARRISON, BarbaraConservative Party Candidate1191Elected
HUNT, Philip JohnLabour Party Candidate472
ROBINSON, Thomas JulianGreen Party481
Belmont
CandidatePartyVotesElected
CONWAY, Patrick StephenLabour and Co-operative Party Candidate1488Elected
CORRIGAN, Katie MarieLabour and Co-operative Party Candidate1490Elected
GILL, ChristopherIndependent645
JACKSON, PaulThe Conservative Party Candidate237
KAYE, Thomas VictorGreen Party272
KRAJEWSKI, Marc AlexanderThe Conservative Party Candidate267
MAVIN, Eric StuartLiberal Democrat1146
MOIR, William Welford MunroeLabour and Co-operative Party Candidate1300Elected
PATTINSON, Christopher JohnLiberal Democrat966
PINKNEY-BAIRD, William JenningsGreen Party222
SOUTHWELL, Dennis JamesLiberal Democrat1004
WALKER, Arthur CliffordIndependent707
Benfieldside
CandidatePartyVotesElected
DAVIES, JohnLabour Party Candidate761
ENGLISH, KeithLiberal Democrat274
OLIVER, PeterDerwentside Independents915Elected
RIRIE, Brynnen ElizabethLabour Party Candidate625
ROBINSON, StephenDerwentside Independents1090Elected
SETTREY, JamesLiberal Democrat167
Bishop Auckland Town
CandidatePartyVotesElected
ALLEN, JoyLabour Party Candidate615Elected
ANDERSON, AlanLiberal Democrat406
GASSTON, John HaroldThe Conservative Party Candidate442
HUNTER, DavidLabour Party Candidate552
ZAIR, SamuelWear Valley Independent Group861Elected
Bishop Middleham and Cornforth
CandidatePartyVotesElected
SIMPSON, Michael TimothyLabour Party Candidate592Elected
WEBB, Judith MayConservative Party Candidate127
Blackhalls
CandidatePartyVotesElected
COX, AlanIndependent869
CRUTE, RobertLabour Party Candidate1151Elected
POUNDER, LynnLabour Party Candidate1046Elected
Brandon
CandidatePartyVotesElected
HOCKING, JakThe Conservative Party Candidate229
SMITH, Maureen Jean AnnLiberal Democrat403
TAYLOR, PaulLabour Party Candidate1384Elected
TURNBULL, John AlexanderLabour Party Candidate1396Elected
Burnopfield and Dipton
CandidatePartyVotesElected
ALDERSON, RobertDerwentside Independents760Elected
CARR, JoanneLabour Party Candidate688
HEMSLEY, RolandIndependent328
JEWELL, IvanLabour Party Candidate701Elected
MARRS, DavidDerwentside Independents510
ORD, ReginaldIndependent381
ORD, TrevorIndependent257

C

Chester-le-Street East
CandidatePartyVotesElected
ARMSTRONG, LawsonLabour Party Candidate310Elected
BAINBRIDGE, BeatriceLocal Conservatives285
MAY, Maureen DianaIndependent140
THORP, Graham RoyUK Independence Party (UK I P)229
Chester-le-Street North
CandidatePartyVotesElected
COOK, LesleyUK Independence Party (UK I P)137
HALL, PhilipLocal Conservatives148
SMITH, Tracie JaneLabour Party Candidate853Elected
Chester-le-Street South
CandidatePartyVotesElected
BAINBRIDGE, AllanLocal Conservatives528
DAVIDSON, George KLabour and Co-operative Party Candidate1047Elected
FORDHAM, FionaUK Independence Party (UK I P)410
FORDHAM, MilesUK Independence Party (UK I P)377
HENIG, Katherine HelenLabour and Co-operative Party Candidate926Elected
MAYNE, Daniel James CampbellLocal Conservatives379
NATHAN, Philip BernardLiberal Democrat181
PEACOCK, Michael KeithLiberal Democrat114
Chester-le-Street West Central
CandidatePartyVotesElected
HENIG, Simon AntonyLabour Party Candidate1171Elected
MARSHALL, LindaLabour Party Candidate1126Elected
NICHOLSON, Mark ThomasLocal Conservatives137
ROBINSON, SamanthaUK Independence Party (UK I P)265
TAYLOR, Kenneth WilliamUK Independence Party (UK I P)335
WATSON, Julie AnnLocal Conservatives116
Chilton
CandidatePartyVotesElected
CHILD, RichardThe Conservative Party Candidate61
DAVIES, PeterIndependent280
POTTS, ChristineLabour Party Candidate646Elected
Consett North
CandidatePartyVotesElected
BAILEY, Joseph ShaunUK Independence Party (UK I P)253
HESLOP, Sara-JaneLabour Party Candidate499
NEALIS, MargaretLiberal Democrat491
ROBSON, Clive WilliamLabour Party Candidate574
TEMPLE, Owen LeightonLiberal Democrat924Elected
WATSON, AlexanderIndependent765Elected
WESTGARTH, MaryDerwentside Independents408
Consett South
CandidatePartyVotesElected
CLARKE, Malcolm AndrewLabour Party Candidate265
HICKS, DerekDerwentside Independents306Elected
Coundon
CandidatePartyVotesElected
GOSSAGE, Michael JohnConservative Party Candidate41
KAY, Charles EdmundLabour Party Candidate396Elected
ZAIR, Lesley GwynethWear Valley Independent Group217
Coxhoe
CandidatePartyVotesElected
BLAKEY, JanetLabour Party Candidate1536Elected
JUPP, Miranda Chloe IsabelleThe Conservative Party Candidate264
LEWIS, Benjamin TomosThe Conservative Party Candidate241
LIGHTLEY, John George TaylorLiberal Democrat264
PARSON, Edward Alexander JohnThe Conservative Party Candidate244
PLEWS, Maria LeinaLabour Party Candidate1737Elected
WALKER, Adam JosephLiberal Democrat169
WALTON, James StuartLiberal Democrat209
WILLIAMS, Abiodun MacdonaldLabour Party Candidate1826Elected
Craghead and South Moor
CandidatePartyVotesElected
DAVINSON, MarkLabour Party Candidate995Elected
HAMPSON, Carole AnnLabour Party Candidate939Elected
LOCKIE, JamesDerwentside Independents488
MCDONALD, AndrewUK Independence Party (UK I P)319
Crook
CandidatePartyVotesElected
ALKEN, GeraldGreen Party88
BAILEY, JohnWear Valley Independent Group559
COWEN, Marc AaronWear Valley Independent Group450
ENGLISH, DavidLiberal Democrat161
GODARD, Kenneth AlexanderLiberal Democrat124
HALLIDAY, David GordonLiberal Democrat144
HIRST, IanIndependent630
JOPLING, Patricia AnnWear Valley Independent Group476
MACHEN, Katherine Ruth MargraveGreen Party89
MOWBRAY, GeoffreyLabour Party Candidate691Elected
MURPHY, EdwardIndependent771Elected
TOMLINSON, Edward WarnerLabour Party Candidate719Elected
WINTER, JohnIndependent594
WRIGHT, LindsayLabour Party Candidate642
YELLAND, JoanneGreen Party123

D

Dawdon
CandidatePartyVotesElected
ARTHUR, RobertIndependent829
FORSTER, SoniaLabour Party Candidate993Elected
SHAW, Kevin JosephLabour Party Candidate1115Elected
Deerness
CandidatePartyVotesElected
BELL, DavidLabour Party Candidate1616Elected
BONNER, AnneLabour Party Candidate1475Elected
CHAPLOW, Jean KathleenLabour Party Candidate1753Elected
CROOKS, AnnetteIndependent424
CROOKS, Redvers FrederickIndependent539
EASTER, Shaun MichaelIndependent404
FROST, Benjamin WilliamThe Conservative Party Candidate151
KELLEY, John JosephLiberal Democrat359
LLOYD, Andrew John WilliamThe Conservative Party Candidate155
LLOYD, Theodore John ReesThe Conservative Party Candidate125
WATTS, AndreaLiberal Democrat357
WILKINSON, JohnLiberal Democrat632
Delves Lane
CandidatePartyVotesElected
BROWN, JaneLabour Party Candidate1066Elected
GLASS, Robert JamesLabour Party Candidate776Elected
RICHARDSON, Lesley AnneDerwentside Independents581
Deneside
CandidatePartyVotesElected
BELL, EdwardLabour Party Candidate972Elected
BELL, Jennifer AnnLabour Party Candidate920Elected
COLBORN, Steven Paul263
Durham South
CandidatePartyVotesElected
DUELL, Jonathan AlanThe Conservative Party Candidate117
OLECHNOWICZ, AndrzejLabour Party Candidate250
SHAW, Robert EdwardGreen Party90
STOKER, DavidLiberal Democrat349Elected

E

Easington
CandidatePartyVotesElected
BOYES, David JohnLabour Party Candidate1026Elected
MURRAY, TerrenceIndependent521
SURTEES, AngelaLabour Party Candidate936Elected
WARIN, MartinThe Green Party244
Elvet and Gilesgate
CandidatePartyVotesElected
ARTHUR, Christopher JohnUK Independence Party (UK I P)151
COULSON, Rebecca Mary LouiseThe Conservative Party Candidate193
FREEMAN, David RobertLiberal Democrat572Elected
HAYTON, AlanLabour Party Candidate450
HEALY, Sean PatrickGreen Party191
ORMEROD, Richard DanielLiberal Democrat532Elected
PENTLAND, Jake AdamGreen Party171
THOMPSON, Peter JamesLabour Party Candidate413
WYNNE, PatriciaThe Conservative Party Candidate160
Esh and Witton Gilbert
CandidatePartyVotesElected
ARMSTRONG, BarbaraLabour Party Candidate865Elected
ARMSTRONG, JosephLabour Party Candidate897Elected
BELL, Susan JoanUK Independence Party (UK I P)390
GUY, PaulLiberal Democrat636
LEUNG, Pok LaiThe Conservative Party Candidate86
MORALEE, RitaUK Independence Party (UK I P)410
ROBERTS, Megan AlisThe Conservative Party Candidate105
SIMPSON, ArnoldLiberal Democrat693
Evenwood
CandidatePartyVotesElected
CASEY, GrahamUK Independence Party (UK I P)491
CHARLTON, Pauline MaryLabour Party Candidate870Elected
HUGILL, Anthony StephenConservative Party Candidate529
RAPER, LindaConservative Party Candidate362
TURNER, Andrew HunterLabour Party Candidate655Elected

F

Ferryhill
CandidatePartyVotesElected
AVERY, Brian FrancisIndependent933Elected
BROWN, MelvinF.A.I.R.833
CRATHORNE, PaulineLabour Party Candidate867Elected
FARRY, DavidF.A.I.R.850
MCCOURT, PatrickLabour Party Candidate968Elected
PATTERSON, CraigLabour Party Candidate784
RAND, CharlesF.A.I.R.866
Framwellgate and Newton Hall
CandidatePartyVotesElected
BELL, Laurence CharlesLabour Party Candidate1179
ELLIOTT, James BenedictGreen Party174
HOPGOOD, Amanda JayneLiberal Democrat1628Elected
HUMPHRIES, Alexander EdwardThe Conservative Party Candidate237
KENNEDY, Shaun PaulIndependent265
LENNOX, JosephLabour Party Candidate1140
MODERATE, Terence PatrickIndependent714
MORTIMER, Colin ThomasUK Independence Party (UK I P)589
MURPHY, AnneThe Conservative Party Candidate169
SIMMONS, Frances MamieLiberal Democrat1452Elected
SMITH, Aurelia ConstanceLabour Party Candidate1082
STERN, Daniel Alexis WolfeGreen Party141
TAYLOR AIKEN, Amanda JayneGreen Party147
WILKES, Mark AshleyLiberal Democrat1590Elected
WOLSTENHOLME, PhilipIndependent421

H

Horden
CandidatePartyVotesElected
CLARK, JuneLabour Party Candidate939Elected
LANGAN, DouglasIndependent442
MADDISON, Dennis HetheringtonIndependent432
STRADLING, PaulLabour Party Candidate1218Elected

L

Lanchester
CandidatePartyVotesElected
BOX, JanetLabour Party Candidate758
HARPIN, John RutherfordUK Independence Party (UK I P)413
JOHNSON, OswaldLabour Party Candidate1189Elected
MACALLISTER, Christopher JamesThe Conservative Party Candidate275
TAYLOR-SHOLL, CliveUK Independence Party (UK I P)340
YOUNG, RichardDerwentside Independents876Elected
Leadgate and Medomsley
CandidatePartyVotesElected
CARR, LiamLabour Party Candidate976
MOSES, LeanneThe Conservative Party Candidate206
SHIELD, AlanDerwentside Independents1147Elected
SPRING, Estelle AnnLabour Party Candidate709
STELLING, WattsDerwentside Independents1413Elected
Lumley
CandidatePartyVotesElected
BELL, AlanIndependent1083Elected
CARR, Rita GreenerLabour Party Candidate656
THOMPSON, DavidLabour Party Candidate737
WILLIS, AudreyIndependent889Elected

M

Murton
CandidatePartyVotesElected
MAITLAND, JoyceLabour Party Candidate1214Elected
NAPIER, AlanLabour Party Candidate1305Elected
ORD, ArthurUK Independence Party (UK I P)403
WALTON, MichaelUK Independence Party (UK I P)376

N

Nevilles Cross
CandidatePartyVotesElected
ASHFIELD, Stephen JamesThe Green Party619
ELMER, JonathanGreen Party642
HOLLAND, James GrenvilleLiberal Democrat1087Elected
LOVELL, Jonathan PriestmanLabour Party Candidate471
MARTIN, NigelLiberal Democrat1117Elected
ROBERTS, Jonathan George AlfredLabour Party Candidate442
SMITH, Michael Drummond MoverleyThe Conservative Party Candidate247
SMITH, Wendy FrancesThe Conservative Party Candidate228
North Lodge
CandidatePartyVotesElected
GILL, Sarah DominiqueLabour and Co-operative Party Candidate288
MARTIN, CraigLiberal Democrat259
MAY, Peter HowardIndependent540Elected
NICHOLSON, Lucille DianaLocal Conservatives50

P

Passfield
CandidatePartyVotesElected
HAWLEY, DavidFAIR & Independent270
MASLIN, JoanIndependent348Elected
THOMPSON, Mandy JeanLabour Party Candidate334
Pelton
CandidatePartyVotesElected
BATEY, Alison JoanLabour Party Candidate1788Elected
BLACK, Stephen NeilUK Independence Party (UK I P)865
CARR, ColinLabour Party Candidate1422Elected
CORDON, James SandsLabour Party Candidate1660Elected
SHEPHERD, Joel AndrewThe Conservative Party Candidate429
SPENCER, HenryConservative Party Candidate394
Peterlee East
CandidatePartyVotesElected
BENNETT, HenryLabour Party Candidate797Elected
HARDY, JohnFAIR & Independent518
LAING, Audrey EllenLabour Party Candidate728Elected
LEWINS, SusanFAIR & Independent516
Peterlee West
CandidatePartyVotesElected
ALVEY, JamesLabour Party Candidate669Elected
HAWLEY, KarenFAIR & Independent509
LIDDLE, RalphIndependent325
MCDONNELL, SusanFAIR & Independent534
MEASOR, Janice IsabellaLabour Party Candidate542Elected
THANDI, Mandeep Sunny SinghThe Conservative Party Candidate36

S

Sacriston
CandidatePartyVotesElected
ASHWIN, Laurence JamesThe Conservative Party Candidate97
COWAN, Lynne MichelleLiberal Democrat98
LIDDLE, Heather SaraLabour Party Candidate919Elected
REID, Bruce RobertsonUK Independence Party (UK I P)348
TOMS, Michael TrevorUK Independence Party (UK I P)330
WATSON, Mark AnthonyLocal Conservatives108
WILSON, Simon JosephLabour Party Candidate911Elected
WOODMASS, Alexander NicholLiberal Democrat64
Seaham
CandidatePartyVotesElected
BLEASDALE, GeraldineLabour Party Candidate748Elected
DIXON, DerickThe Conservative Party Candidate278
ERRINGTON, LynnUK Independence Party (UK I P)445
MORRISON, SusanLabour Party Candidate700Elected
REID, MargaretThe Conservative Party Candidate209
STRONG, Jeanette AndriaUK Independence Party (UK I P)400
Sedgefield
CandidatePartyVotesElected
BROWN, David RalphConservative Party Candidate864
HAGAN, Rebecca RhiannonConservative Party Candidate665
LUMSDON, RachelLabour Party Candidate939Elected
ROBINSON, JohnLabour Party Candidate1166Elected
SEYMOUR, James AllenIndependent493
Sherburn
CandidatePartyVotesElected
FISHWICK, Michael JamesThe Conservative Party Candidate143
GUY, StephenLabour Party Candidate1084Elected
HALFORD, William Peter RowlesThe Conservative Party Candidate213
HALL, David MarshallLabour Party Candidate1012Elected
SOWERBY, Andrew NeilIndependent231
WOOD, MaureenLiberal Democrat645
WOODS, Carol AnnLiberal Democrat710
Shildon and Dene Valley
CandidatePartyVotesElected
BEAL, GrahamWear Valley Independent Group793
HANCOCK, David MichaelIndependent1022
HOWE, Gareth Michael RobinsonLiberal Democrat422
HUNTINGTON, James GarryLiberal Democrat737
INGLEDEW, RobertIndependent692
NICHOLSON, HenryLabour Party Candidate1294Elected
PEMBERTON, Patricia AnnLabour Party Candidate1104Elected
STEPHENS, BrianLabour Party Candidate1443Elected
Shotton and South Hetton
CandidatePartyVotesElected
COCHRANE, IvanIndependent686
HUNTINGTON, EuniceLabour Party Candidate893Elected
LIDDELL, KaronFAIR & Independent493
TODD, Robin JohnLabour Party Candidate871Elected
Spennymoor
CandidatePartyVotesElected
GELDARD, IanLabour Party Candidate950Elected
LAWTON, PatriciaLabour Party Candidate911Elected
MADDISON, ElizabethSpennymoor Independents People Before Politics877
MOLLOY, Amanda MarieBritish National Party271
NELSON, ColinLabour Party Candidate868
ORD, Benjamin MayLiberal Democrat872
SMEDLEY, GeorgeConservative Party Candidate188
THOMPSON, KevinSpennymoor Independents People Before Politics1034Elected
Stanley
CandidatePartyVotesElected
DEARDEN, KatherineLabour Party Candidate1064Elected
MARSHALL, CarlLabour Party Candidate1161Elected
PYE, WilliamDerwentside Independents455
ROBINSON, AlanUK Independence Party (UK I P)258
TAYLOR-SHOLL, ValentineUK Independence Party (UK I P)180

T

Tanfield
CandidatePartyVotesElected
CHARLTON, JoyceDerwentside Independents777Elected
ERRINGTON, AlanUK Independence Party (UK I P)296
MCLAUGHLIN, PeterLabour Party Candidate753
MILBURN, OlgaLabour Party Candidate914Elected
PATTINSON, ThomasDerwentside Independents566
Tow Law
CandidatePartyVotesElected
ATKINSON, Anita220
BATSON, TerenceIndependent93
CAMERON, Don NevinIndependent27
GROGAN, Ronald DennisWear Valley Independent Group148
HART, Jonathan EdwardLabour Party Candidate399Elected
Trimdon and Thornley
CandidatePartyVotesElected
BROOKES, PeterLabour Party Candidate1654Elected
HOVVELS, LucyLabour Party Candidate1692Elected
NICHOLLS, MorrisLabour Party Candidate1801Elected
SEATH, Edward ErnestUK Independence Party (UK I P)581
SEATH, Jean RosalindUK Independence Party (UK I P)510
Tudhoe
CandidatePartyVotesElected
COAD, Richard LouisConservative Party Candidate121
FOSTER, Neil CrowtherLabour Party Candidate942Elected
GRAHAM, BarbaraLabour Party Candidate1024Elected
HUDSON, Cherry RozanneUK Independence Party (UK I P)302
MOLLOY, Peter MichaelBritish National Party410
PARKER, RichardSpennymoor Independents People Before Politics449
RHODES, EdwardLiberal Democrat115
SPROAT, ChristineSpennymoor Independents People Before Politics261

W

Weardale
CandidatePartyVotesElected
HOLT, Christine SusanThe Conservative Party Candidate197
KIRWIN, John JosephLabour Party Candidate983
SAVORY, Mary AnitaIndependent1536Elected
SHUTTLEWORTH, JohnIndependent1642Elected
WILSON, IvyThe Conservative Party Candidate142
West Auckland
CandidatePartyVotesElected
BOOTH, AlanConservative Party Candidate204
HOPSON, Margaret BettyUK Independence Party (UK I P)349
SMITH, GeorgeWear Valley Independent Group408
WILSON, ChristineLabour Party Candidate682Elected
YORKE, Robert JohnLabour Party Candidate772Elected
Willington and Hunwick
CandidatePartyVotesElected
BUCKHAM, Edward JoeLabour Party Candidate908Elected
CURRIE, Kathleen Joan MargaretConservative Party Candidate334
GUNN, Olwyn ElizabethLabour Party Candidate870Elected
MUKHERJEE, Margaret AnnConservative Party Candidate152
TODD, Matthew CraigWear Valley Independent Group731
Wingate
CandidatePartyVotesElected
HIGGINS, JanetIndependent256
TAYLOR, RobertLabour Party Candidate538Elected
Woodhouse Close
CandidatePartyVotesElected
LEE, June ElizabethLabour Party Candidate602Elected
LETHBRIDGE, JohnLabour Party Candidate694Elected
NEILSON, WilliamIndependent315
O`NEIL, Michael EdwardWear Valley Independent Group159
PERKINS, Winston Edward FrankWear Valley Independent Group152
SEEAR, Jack VictorConservative Party Candidate77
TODD, Florence ElizabethLiberal Democrat231